Jak pomóc dziecku, które nie potrafi uczyć się języków obcych?

Jak pomóc dziecku, które nie potrafi uczyć się języków obcych?

W obecnych czasach znajomość choć jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym jest wręcz obowiązkowa. Jest to w pełni zrozumiałe. Jednak nie ma się co oszukiwać, że każdy ma talent do języków obcych. Tutaj więc pojawia się pytanie: jak można pomóc dziecku, które nie potrafi nauczyć się języka obcego?

Systematyczność kluczem do skuteczności

Na początek należy zdawać sobie sprawę, że nie każdemu przychodzi łatwo nauka języka obcego. Tak jak potrafimy zrozumieć, że nie każdy z nas ma zdolności do przedmiotów ścisłych, co pokazuje egzamin z matematyki ósmoklasistów tak ciężko nam zrozumieć, że dziecko może mieć problemy z nauką języka obcego. A jednak prawda jest taka, że może mieć i te problemy wcale nie są odosobnione. Dlatego każdy rodzic powinien podjąć takie działanie, dzięki któremu pomoże dziecku w nauce. Na pewno kluczem do sukcesu i efektywnej nauki jest systematyczność. Należy pomagać dziecku systematycznie, a nie liczyć tylko na to, że dzieci nauczy nauczyciel. W końcu klasy są duże i nauczycielowi ciężko znaleźć czas na naukę i tłumaczenie każdemu uczniowi osobno. Stąd tak ważną rolę odgrywają właśnie opiekunowie, którzy powinni do swojego zadania podejść z zaangażowaniem i jednocześnie nie zniechęcać się, gdy na początek nauka nie przynosi pozytywnych rezultatów.

Znalezienie dobrego sposobu

Uczeń może łatwiej przyswajać wiedzę, gdy ma więcej praktycznych ćwiczeń. Ale są tacy, którzy wolą teorię i na tej podstawie łatwiej im wydedukować odpowiedź, choćby podczas egzaminu z matematyki na koniec podstawówki. Dlatego też nie można się zniechęcać, gdy dziecko nie potrafi czegoś zrozumieć. Musicie je wspierać i szukać sposobów dzięki którym nauka będzie dla niego przyjemniejsza. Otóż nauka języka obcego polega nie tylko na uczeniu się na pamięć, ale trzeba uczyć się także gramatyki i zapamiętywać jej zasady. A więc sam proces jest dla wielu dzieci trudny i skomplikowany. Na pewno przydatne mogą być tablice edukacyjne. Ale niektóre dzieci lepiej zapamiętują, gdy mogą zapisywać sobie jak czyta się dane słowo. Choć mówi się, że taka nauka nie jest najlepszym sposobem, to jednak wiele już dorosłych osób uważa, że właśnie zapisując słowa tak jak je się czyta, zrozumiało zasady wymowy. Zatem w żadnym przypadku nie można skreślać sposobów, bo zależy Wam w końcu na efektywności nauki. Oczywiście pewien problem pojawia się, gdy Wy sami raczej niespecjalnie znacie jakiś język obcy. Ale pamiętajcie, że zawsze jest dobry czas, by się go nauczyć. Oznacza to, że dziecko trzeba zapisać na korepetycje, a Wy powinniście zapisać się na kurs języka obcego, bo dzięki niemu potem będziecie mogli pomóc własnym dzieciom.

Nauka w praktyce

Jeżeli Was stać i macie możliwości, to warto wybrać się na wakacje do np. Anglii, by nauczyć się języka angielskiego. Dzięki takiemu wyjazdowi dziecko łatwiej przyswoi słówka, ale też nauczy się poprawnej wymowy i co ważne także akcentu. Już miesiąc wakacji przyniesie duże efekty. Rzecz jasna takie rozwiązanie jest kosztowne, ale być może macie bliską rodzinę, która pracuje i mieszka w Anglii. I wtedy wyjazd nie będzie tak kosztowny, a jednocześnie dziecko zyska wiedzę i w naturalny sposób będzie potrafiło się wypowiadać. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na taki wyjazd to, aby dziecko osłuchało się z danym językiem powinno oglądać programy obcojęzyczne. Wtedy rzeczywiście także przyswoi więcej słów. Pomocna jest też muzyka. Pomyślcie tylko, że skoro wymagacie, by dziecko uczyło się matematyki, bo czeka je egzamin z matematyki ósmoklasistów, tak powinniście przykładać dużą wagę do tego, by dziecko nauczyło się języka obcego, bo jest on przepustką, by mogło znaleźć pracę w innym kraju, ale przydaje się także w codziennym życiu, w końcu nawiązujemy kontakty z obcokrajowcami itd.

Najlepiej jest…rozpocząć naukę jak najwcześniej

Najlepiej jest, gdy dziecko zacznie uczyć się języka obcego jak najwcześniej, bo wtedy efektywność nauki jest na najwyższym poziomie i zdecydowanie łatwiej jest przyswajać mu wiedzę. Jeżeli macie jeszcze małe dzieci, to zapiszcie je na zajęcia językowe. Dla dzieciaków to nie tylko nauka, ale też naprawdę świetna zabawa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *