Dzakarta 1

Od kiedy Dżakarta jest stolicą?

Dżakarta, stolica Indonezji, to miasto pełne historii i fascynujących faktów. Ale od kiedy stała się właściwie stolicą tego kraju? W artykule tym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, korzystając z różnych źródeł i badając historię tego miasta.

Początki Dżakarty

Miasto, którego dzisiejszą nazwą jest Dżakarta, pierwotnie nazywało się Sunda Kelapa. Było to ważne miejsce handlowe w czasach Suwarnabhumi (100-300 n.e.). Od XIII wieku Sunda Kelapa stała się przeładowanym punktem tranzytowym dla produktów z Jawy, a potem z Bali i Makassaru. W 1527 roku miasto podbił i zniszczył Faletehan (Sulawesi), a pod rządami Bantara Syah, miasto weszło w skład Królestwa Padjadjaran. W 1619 roku Holendrzy założyli tutaj Fort Batavia (obecnie kompleks budynków rządowych w centrum miasta), po czym opanowali miasto i uczynili z niej stolicę swojej kolonii.

Batavia i okres kolonialny

Po objęciu władzy nad miastem, Holendrzy zmienili nazwę z Sunda Kelapa na Batavia. W czasie swojej rządów stworzyli kanały i infrastrukturę niezbędną do efektywnego handlu, a także zachęcali ludzi z różnych części kraju i regionu do osiedlania się tutaj. W wyniku tego, na początku XX wieku, Batavia była jednym z najważniejszych miast na Bliskim Wschodzie i w Azji.

W czasie II wojny światowej Japończycy opanowali miasto, zmieniając nazwę na Dżakarta. W związku z postępującą dekolonizacją Azji, w 1949 roku Dżakarta stała się stolicą niepodległej Indonezji. Chociaż młody kraj musiał zmagać się z trudnościami w okresie rządów Sukarno (1949-1967), miasto i cały kraj zaczął się rozwijać w miarę upływu czasu.

Zmiany w XX i XXI wieku

Od momentu uzyskania niepodległości, Dżakarta była świadkiem licznych zmian i wzrostu gospodarczego. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci liczba ludności miasta wzrosła zaledwie 1,2 miliona w 1950 roku, do ponad 10 milionów w 2018 roku. Wraz z tą zmianą nastąpiły również zmiany w infrastrukturze i polityce podziału administracyjnego miasta.

W 1960 roku został utworzony rząd miasta Dżakarta, zmieniający strukturę władzy w mieście. W 1975 rząd zajął się kwestiami planowania miejskiego, tworzeniem zielonych obszarów miejskich oraz wzmacnianiem infrastruktury miejskiej. Wraz z rozwojem miasta, rząd kontynuował prowadzenie polityki budowy dróg, ochrony środowiska, inwestycji w infrastrukturę i rozwój systemów transportowych.

Znając historię Dżakarty, łatwo zauważyć, jak bardzo miasto ewoluowało w ciągu ostatnich wieków. To fascynujące miasto z długą historią i bogatą kulturą, której rozwój jest kontynuowany do dnia dzisiejszego.

Podsumowanie

  • Pierwotna nazwa miasta to Sunda Kelapa, a dzisiejsza to Dżakarta.
  • Miasto zostało założone przez Holendrów w 1619 roku i przez wiele lat było stolicą ich kolonii.
  • Po II wojnie światowej Dżakarta stała się stolicą niepodległego kraju.
  • Miasto ciągle się rozwija i jest jednym z najbardziej dynamicznych w Azji.

Źródła:

  • Ricklefs, M.C., A History of Modern Indonesia since c.1300
  • Andaya, L.Y., A History of Indonesia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *