Kinszasa 1

Od kiedy Kinszasa jest stolicą?

Kinszasa jest dziś stolicą Demokratycznej Republiki Konga, ale w przeszłości było to miasto o różnych nazwach i różnych statusach politycznych.

W XIX wieku tereny dzisiejszej DRC były pod panowaniem kolonialnym Belgii, która w 1885 roku ogłosiła terytorium Konga Wolnym Państwem Konga. W 1908 roku Belgia przejęła bezpośrednią kontrolę nad terytorium, które stało się kolonią belgijską o nazwie Kongo Belgijskie. W tym czasie Kinszasa nazywała się Léopoldville, na cześć króla Belgii Léopolda II.

Po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku, Kongo nazwano Republiką Konga i stolicą państwa została Léopoldville. W 1965 roku prezydent Mobutu Sese Seko zmienił nazwę miasta na Kinshasa, która odnosi się do plemienia Kongo zamieszkującego te tereny.

Podczas powstawania Demokratycznej Republiki Konga w 1997 roku, miasto zachowało swoją rolę stolicy kraju.

Warto wspomnieć, że historia Léopoldville i Kinshasy była pełna trudnych wydarzeń, przede wszystkim w okresie powstania antybelgijskiego w 1959 roku oraz w trakcie rewolucji kongijskiej w latach 60-tych.

Dziś Kinszasa jest jednym z największych miast Afryki, centrum kultury, handlu i przemysłu, a także siedzibą wielu instytucji państwowych i dyplomatycznych.

Źródła

  • W. V. Brelsford, Historical Dictionary of the Democratic Republic of the Congo, Lanham: Scarecrow Press, 1999.
  • J. Erikson, ed., Historical Dictionary of Belgium, Lanham: Scarecrow Press, 1999.
  • G. W. Johnson, Historical Dictionary of the Republic of Congo, Lanham: Scarecrow Press, 1992.

Podsumowanie

Kinszasa – obecna stolica Demokratycznej Republiki Konga – miała wiele nazw i zmieniała swoją rolę w zależności od okoliczności historycznych. W XIX wieku była kolonią belgijską o nazwie Léopoldville, po uzyskaniu przez Kongo niepodległości w 1960 roku, miasto zostało stolicą państwa i zmieniło nazwę na Léopoldville. W 1965 roku prezydent Mobutu Sese Seko zmienił nazwę miasta na Kinshasa, która odnosi się do plemienia Kongo zamieszkującego te tereny. Od tamtej pory miasto pozostaje stolicą kraju, którego historia i teraźniejszość są ciągle obiektem zainteresowania badaczy i publicystów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *