Od kiedy można robić prawo jazdy?

Od kiedy można robić prawo jazdy?

Przygotowania do egzaminu na prawo jazdy kategorii B (samochody osobowe) można najwcześniej rozpocząć 3 miesiące przez 18 rokiem życia. W dniu przeprowadzenia testu praktycznego zdający musi być pełnoletni.

Prawo jazdy to jeden z najlepszych prezentów na osiemnaste urodziny, jaki można sprawić sobie samemu. Wymaga to oczywiście zdania dwóch egzaminów teoretycznego (sprawdzającego znajomość przepisów ruchu drogowego) oraz praktycznego (sprawdzającego realne umiejętności poruszania się samochodem). Takie egzaminy muszą być oczywiście poprzedzone odpowiednim kursem, który zajmuje sporo czasu. Aktualne przepisy dają również możliwość samodzielnego przygotowania się do części teoretycznej egzaminu. Czy jednak tak będzie szybciej?

Dwa sposoby na uzyskanie prawa jazdy

1. Samodzielne zdobycie wiedzy teoretycznej

Przygotowywać się do egzaminu teoretycznego można całkowicie samodzielnie. Metoda jest tutaj dowolna. Można na przykład uczyć się za własnych materiałów, albo zdobywać informacje z internetu. Dobrą opcją jest również korzystanie ze specjalnie przygotowanych do tego celu materiałów, które również dostępne są w internecie. Jest tu jednak pewien drobny haczyk. Jeżeli decydujemy się na samodzielną zdobyć widzę teoretyczną, to do nauki jazdy będziemy mogli podejść dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD.

Co to oznacza? Do egzaminu takiego możemy podejść najwcześniej na miesiąc przed osiemnastymi urodzinami. Jeżeli chcemy wyjeździć wszystkie obowiązkowe godziny kursu praktycznego, to pozostaje nam już na to tylko miesiąc. Biorąc pod uwagę czas oczekiwania na prawo jazdy, jest raczej mało prawdopodobne, że na nasze osiemnaste urodziny będziemy mogli odebrać upragniony dokument.

2. Kurs w szkole jazdy

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli cały kurs robimy w szkole jazdy. Rozpocząć go możemy już na trzy miesiące przed osiemnastką. Praktyka pokazuje, że to w wielu przypadkach wystarczająco dużo czasu, zarówno żeby ukończyć kurs teoretyczny i praktyczny, a także podejść do egzaminu. Scenariusz zakładający prawo jazdy na osiemnaste urodziny jest tu więc o wiele bardziej prawdopodobny. Oczywiście należy pamiętać, że nie wszyscy zdają za pierwszym razem, a więc to, czy nam się faktycznie uda w dużej mierze zależy od nas.

Prawo jazdy przed 18 rokiem życia
Prawo jazdy przed 18 rokiem życia

Jak można legalnie jeździć samochodem mając 16 lat?

Warto tutaj wspomnieć, że podane wyżej zasady dotyczą kategorii B prawa jazdy, a możliwości jest nieco więcej. W wieku 14 lat możemy starać się o prawo jazdy kategorii AM. Pozwala ona na poruszanie się pojazdami (nie tylko dwukołowymi) o prędkości maksymalnej 45 km/h i pojemności silnika do 50 cm3. W wieku 16 lat dostępne są kategorie A1 i B1 (samochody o mocy do 20,4 KM i wadze do 400 kg), a w wieku lat osiemnastu również A2. Warto pamiętać, że prawo jazdy kategorii A dostępne jest dziś dopiero od 24-go roku życia, lub od 20-go, jeżeli jednak już od dwóch lat posiadamy A2.

[WPSM_AC id=468]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *