Zacma operacja czas oczekiwania przebieg zalecenia po zabiegu.

Zaćma operacja – czas oczekiwania, przebieg, zalecenia po zabiegu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie. Przyczyny, objawy, charakterystyka schorzenia

Zaćma zwana inaczej kataraktą to schorzenie, które objawia się zamgleniem soczewki oka. Najczęściej występującym rodzajem tej choroby jest zaćma nabyta zwana także zaćmą starczą, która w największym stopniu dotyka osoby, które ukończyły 55 rok życia. Zdarza się jednak, że zamglenie soczewki oka bywa następstwem urazu oka lub konsekwencją źle dobranych leków, a także cukrzycy i chorób wynikających z niezdrowego stylu życia.

Charakterystycznymi objawami zaćmy jest utrata ostrości widzenia, które pacjenci z kataraktą porównują do patrzenia jakby przez mgłę lub porysowane szkło. Osoby z zaćmą znacznie gorzej widzą po zmroku, a ich wzrok męczy się zbyt ostrym światłem. Jednym z mniej znanych objawów zaćmy jest podwójne widzenie przedmiotów, co znacznie pogarsza jakość życia, a także powoduje szereg trudności podczas codziennych czynności.

Nieleczona zaćma może powodować pogłębianie powyższych objawów, a także szereg chorób oczu np. jaskrę, a także być bezpośrednią przyczyną całkowitej utraty wzroku.

Operacja zaćmy terminy i przebieg

Jedyną skuteczną formą leczenia zaćmy jest operacja, która polega na usunięciu zamglonej soczewki oka i wstawieniu w jej miejsce sztucznego, indywidualnie dobranego odpowiednika. Warto zaznaczyć, że zabieg usunięcia katarakty jest bezpieczny i mało inwazyjny, a czas jego trwania to ok. 20-30 minut. Krótki zabieg wymaga użycia jedynie miejscowego znieczulenia, które nie powoduje żadnych komplikacji.

Po krótkim odpoczynku po zabiegu pacjent może udać się do domu, lecz ważne, aby nie prowadził samochodu, a także był pod opieką osoby towarzyszącej. W czasie rekonwalescencji należy ograniczyć aktywność fizyczność, unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także nadwyrężania wzroku, długotrwałym patrzeniem w monitor lub telefon komórkowy. Ważne, aby po zabiegu pacjent zakraplał oczy, nie pocierał ich i koniecznie nie zapomniał o wizytach kontrolnych.

Zaćma terminy

Choć zabieg usunięcia zaćmy trwa krótko i nie wymaga hospitalizacji, terminy na operację w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia w wielu placówkach są odległe. Osoby, u których zdiagnozowano kataraktę, nie powinny zwlekać z operację, tym bardziej że choroba ta w największej mierze dotyka osoby w zaawansowanym wieku z licznymi schorzeniami współistniejącymi. Szybkie poddanie się operacji daje dużo większe szanse na całkowite odzyskanie dawnej jakości widzenia i powrót seniora do codziennych czynności.

Operacja zaćmy – gdzie najszybciej na NFZ?

Szukając korzystnego terminu na operację usunięcia zaćmy, warto bliżej zapoznać się z możliwościami, jakie daje nam leczenie za granicą. Co ciekawe, w ramach umowy transgranicznej, pacjenci mogą leczyć się np. u naszych południowych sąsiadów, korzystając z refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przykładem takiej placówki jest Klinika Tesin Medic z Czeskiego Cieszyna, w której opiekę nad pacjentem sprawuje polski zespół lekarzy, pielęgniarek i rejestratorek. Doświadczona kadra medyczna każdego dnia przeprowadza wiele zabiegów usunięcia zaćmy refundowanych przez NFZ. Szansa na znalezienie korzystnego terminu na operację, a także możliwość wynajęcia noclegu w przystępnej cenie sprawia, że klinika ta cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród Polaków mieszkających blisko granicy z Czechami.

Dowiedz się więcej o operacji usunięcia zaćmy w Klinice Tesin Medic, kontaktując się z personelem poprzez infolinię: +48 690 412 288.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *