Valletta jest stolicą Malty od 1571 roku. Miasto zostało założone w 1566 roku przez wielkiego mistrza Jean Parisot de la Valette, który nadał mu swoje nazwisko.
Przed Vallettą stolicą Malty były miasta Birgu, Senglea i Cospicua. Te trzy miasta były znane jako Tri-City i pełniły funkcje administracyjne i obronne, a także stanowiły siedzibę rządu zakonu św. Jana. W 1571 roku wielki mistrz Jean de la Cassière postanowił przenieść stolicę do Valletty ze względu na jej dogodne położenie geograficzne i naturalną obronność, co miało zwiększyć bezpieczeństwo Malty przed inwazjami.
Valletta jest wyjątkowym miastem ze względu na swoją historię i architekturę. Została zbudowana w stylu renesansowym, a jej zabytki, takie jak Katedra św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów i fort St. Elmo, przyciągają co roku tysiące turystów. Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.
Pomimo że Valletta jest stolicą Malty od ponad 450 lat, to w trakcie swojej historii zmieniała się nie tylko jej rola jako stolicy kraju, ale również jej nazwa. W czasach rzymskich miasto nazywane było Melita, a po śmierci św. Jana Chrzciciela Malteńczycy nazywali je Civitas Vittoriosa. Po przeniesieniu stolicy do Valletty nazwa miasta została zmieniona na Civitas Humilissima, co oznaczało „najskromniejsze miasto”. Dopiero wiele lat później, w wyniku uchwały Wielkiego Mistrza de Vilheno, miasto otrzymało swoją obecną nazwę.
Znaczenie Valletty jako stolicy kraju wzrosło w 1964 roku, kiedy Malta uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Od tej pory Valletta jest siedzibą prezydenta, premiera i parlamentu Malty. W mieście znajduje się też wiele ambasad oraz międzynarodowych organizacji, takich jak Komisja Europejska i Unia Afrykańska.
Podsumowanie
Valletta jest stolicą Malty od 1571 roku, kiedy to została przeniesiona tam z Tri-City. Historia miasta jest bogata i związana z zakonem rycerskim św. Jana, który zamieszkiwał Maltę przez ponad 250 lat. Valletta jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, z unikalną architekturą, zabytkami i kulturą. Dziś jest siedzibą władz Malty, ambasad i międzynarodowych organizacji, a jej znaczenie jako stolicy kraju jest niekwestionowane.
Źródła książkowe:
- Michael Ellul, „The City of Valletta” (Malta 2002)
- David Zacchia, „Valletta: A Travel Guide” (Malta 2018)
- Stanley Fiorini, „Valletta: A Celebration of History, Culture & Society” (Malta 2016)


Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Od kiedy? Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium. Zapraszam również do odwiedzin mojej strony www.