Od kiedy rzadzi PiS

Kiedy rządził PiS?

Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jest polską partią polityczną, założoną w 2001 roku. Od 2015 roku rządziła ona w Polsce, kiedy to w wyborach parlamentarnych 25 października 2015 uzyskała większość konstytucyjną i utworzyła rząd premiera Beaty Szydło.

W 2019 roku PiS ponownie wygrała wybory parlamentarne, uzyskując większość konstytucyjną i utworzyła rząd premiera Mateusza Morawieckiego na kolejną 4-letnią kadencje.

15 października 2023 odbyły się wybory, w których parta Prawo i Sprawiedliwość zdobyła najwięcej mandatów. Prezydent Andrzej Duda powierzył misję utworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, która zakończyła się porażką 11 grudnia 2023.

Rząd pod przewodnictwem partii Prawo i Sprawiedliwość istniał przez 2969 dni, od 25 października 2015 do 11 grudnia 2023.

Główne cele i idee PiS to:

  • obrona polskiej suwerenności i interesów narodowych
  • budowa silnej i bezpiecznej Polski
  • obrona polskiej kultury i tradycji
  • walka z korupcją i patologiami w państwie
  • ochrona rodziny i szacunek dla życia ludzkiego
  • wspieranie polskiej gospodarki i zapewnienie dobrobytu dla wszystkich Polaków

PiS zwraca szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa, a także na politykę socjalną i gospodarczą. Partia ta jest zwolennikiem polityki prospołecznej i wspiera polskie rodziny i przedsiębiorców poprzez różnego rodzaju programy i rozwiązania prawne.

PiS jest również znana z krytycznego stosunku do Unii Europejskiej i jej instytucji, a także z podejrzliwości wobec Rosji i innych państw wschodnich. Partia ta jest też krytycznie nastawiona do niektórych środowisk i organizacji, które uważa za niebezpieczne dla polskiej suwerenności i bezpieczeństwa.

Kiedy rządził PiS?

Rząd pod przewodnictwem partii Prawo i Sprawiedliwość istniał przez 2969 dni, od 25 października 2015 do 11 grudnia 2023.

1 thoughts on “Kiedy rządził PiS?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *