Konakry to stolica Republiki Gwinei, leżącej w Afryce Zachodniej. Miasto zlokalizowane jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, a jego powierzchnia wynosi około 450 km². Konakry jest największym miastem w kraju i także głównym centrum handlowym i gospodarczym.
Historia tego miasta sięga XVII wieku, kiedy to tereny dzisiejszej Gwinei były pod kontrolą królestwa Fouta Djallon. Konakry powstało w miejscu, gdzie płynęły rzeki Kaloum i Tombo, a punktem wyjścia do międzynarodowego handlu był odległy o kilka kilometrów port w Benty. W XIX wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym, a w czasach kolonialnych – stolicą Francuskiej Afryki Zachodniej.
Wraz z powstaniem Federacji Mali i uzyskaniem przez nią niepodległości w 1960 roku, Konakry stało się stolicą młodego państwa należącego do Francuskiej Wspólnoty Narodów. Po rozpadzie Federacji Mali w 1961 roku Republika Gwinei ogłosiła niepodległość i Konakry pozostało stolicą kraju.
W ciągu następnych dziesięcioleci miasto rozwijało się, powstawały nowe dzielnice mieszkalne, centra handlowe i kulturalne. W 1984 roku zmarł prezydent Ahmed Sékou Touré, a na jego miejsce władzę objął porucznik Lansana Conté, który rządził krajem przez kolejne dwadzieścia pięć lat, aż do swojej śmierci w 2008 roku.
Pomimo że Konakry była stolicą Republiki Gwinei już od 1960 roku, to dopiero w 1984 roku oficjalnie została uznana jako stolica kraju w Konstytucji Gwinei. Wcześniej, w Konstytucji z 1958 roku, mowa była tylko o Konakry jako o stolicy Górnej Gwinei.
Dzisiaj Konakry jest miastem o żywej kulturze i bogatej historii. Wśród zabytków warto zobaczyć m.in. Pałac Ludowy, budynek rządowy zbudowany w 1958 roku, czy Wielką Moskwę – katedrę prawosławną w stylu bizantyjskim. W centrum miasta znajduje się także Muzeum Narodowe, w którym eksponowane są m.in. maski afrykańskie i instrumenty muzyczne.
Podsumowanie
Konakry jest stolicą Republiki Gwinei już od uzyskania przez kraj niepodległości w 1960 roku. Jednak oficjalne potwierdzenie jej statusu jako stolicy pojawiło się dopiero w Konstytucji z 1984 roku. Miasto jest dziś ważnym centrum kulturalnym, handlowym i gospodarczym, a także pełne historii i ciekawych zabytków, które warto zobaczyć.
Źródła:
- Davidson, B., & Georges, E. (2013). The Routledge Handbook of African History and Culture. Routledge.
- Shillington, K. (2013). Encyclopedia of African history. Routledge.
- Toure, A. S. (1980). Guinea: An African Revolutionary. Monthly Review Press.


Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Od kiedy? Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium. Zapraszam również do odwiedzin mojej strony www.