Lublana, stolica Słowenii, jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej kulturalnych stolic Europy. Jednakże, kiedy dokładnie pojawiła się idea stworzenia stolicy w tym miejscu?
Pierwsze osadnictwo na terenie Lublany datuje się na epokę żelaza. Znaleziska archeologiczne wskazują na istnienie osad już w czasach rzymskich. W 1144 r. miasto otrzymało prawa miejskie od księcia Słowenii. Lublana była niewielką osadą aż do XIV wieku, kiedy to stała się stolicą Księstwa Karynckiego.
Jednak prawdziwym punktem zwrotnym w historii Lublany były lata 1848-1849, kiedy to miasto było główną sceną Rewolucji Marcowej (słoweń. Marec 1848). W wyniku rewolucji Słowenia uzyskała swoje pierwsze konstytucyjne prawa. W 1918 r. Słowenia została częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a Lublana stała się stolicą tego nowego państwa.
Podczas II wojny światowej Lublana była okupowana przez Włochy i Niemcy, a wielu jej mieszkańców zostało przeniesionych do obozów koncentracyjnych. Po wojnie miasto zostało odbudowane i stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych w Słowenii.
W czasach Jugosławii Lublana była stolicą Słoweńskiej Socjalistycznej Republiki, jednej z republik związkowych tego federacyjnego państwa. Po rozpadzie Jugosławii w 1991 r. Słowenia stała się niepodległym państwem, a Lublana pozostała jej stolicą.
Podsumowanie
- Lublana była osadą już w czasach rzymskich, ale została prawdziwie zauważona w XIV wieku jako stolica Księstwa Karynckiego.
- Lublana odegrała kluczową rolę w Słoweńskiej Rewolucji Marcowej w latach 1848-1849, a w 1918 roku stała się stolicą nowego państwa – Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
- Po II wojnie światowej Lublana stała się ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym w Słowenii.
- Po rozpadzie Jugosławii w 1991 r. Słowenia stała się niepodległym państwem, a Lublana pozostała jej stolicą.
Jako ważne źródło informacji na temat historii Lublany i Słowenii można polecić książkę „Historia Słowenii” autorstwa Johna V.A. Fine’a oraz „Lublana: Miasto i ludzie” autorstwa Dimitrija Hajdinjaka.
Wydaje się, że Lublana zawsze była ważnym ośrodkiem politycznym, kulturalnym i naukowym. Od pradziejów do dzisiejszych czasów miasto przeszło wiele zmian, ale zawsze pozostawało jednym z najważniejszych miast w regionie. Dzisiejsza Lublana to miasto pełne życia, z licznymi zabytkami, kawiarniami i muzeami, a także jednym z najlepszych europejskich ośrodków akademickich.


Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Od kiedy? Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium. Zapraszam również do odwiedzin mojej strony www.