Bridgetown, stolica Barbadosu, ma długą i ciekawą historię. Choć wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, miasto było w przeszłości ważnym portem na rękach różnych kolonistów. No i oczywiście, musieliśmy czekać wiele lat, zanim Bridgetown oficjalnie zyskał status stolicy. W tym artykule spójrzmy na historię Bridgetown, aby odpowiedzieć na pytanie: od kiedy jest stolicą?
Bridgetown zostało założone w 1628 roku przez brytyjskiego osadnika Williama Searle’a. Pierwotnie miasto miało na imię „Indian Bridge”, ponieważ w pobliżu znajdował się most na rzece, który był wykorzystywany przez rdzennej ludności. Później nazwa zmieniła się na „Town of Saint Michael”, po związku z parafią św. Michała, której Bridgetown stanowiło centrum.
Przez kolejne stulecia Bridgetown zmieniał swoją rękę wielokrotnie, będąc na przemian pod kontrolą brytyjską i francuską. W 1966 roku Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii, a Bridgetown zostało jego stolicą.
Oprócz tego, że Bridgetown jest oficjalnie stolicą Barbadosu, ma również ważne miejsce w historii transatlantyckiej handlu niewolnikami. W Bridgetown znajduje się zabytkowy ratusz, który był punktem wyjścia dla wielu niewolników, którzy zostali przetransportowani do Ameryki Północnej i Południowej.
Bridgetown jest również znane z pięknej architektury kolonialnej, która przetrwała do dziś. Wiele budynków z tego okresu przeszło renowację i jest teraz dostępnych dla turystów z całego świata. Miasto jest również popularnym celem turystów, a jego port jest ważnym miejscem dla mieszkańców i turystów, którzy podziwiają piękne krajobrazy tamtejszej krystalicznie czystej wody.
Jakie są źródła historyczne na temat historii Bridgetown?
Istnieje wiele książek i źródeł, które mówią o historii Bridgetown i Barbadosu jako całości. Jedną z ciekawych pozycji jest „Barbados: A History from the Amerindians to Independence” od Hilary Becklesa. Autor dokładnie omawia dzieje Barbadosu, w tym Bridgetown, i przeplata to z wydarzeniami na świecie, które wpłynęły na historię Barbadosu, a wskutek na Bridgetown jako jego stolicę.
Kolejną cenną pozycją jest „Jews and Synagogues: The History of Jews in Bridgetown od Karl Watsona. Książka poświęcona jest historii mniejszości żydowskiej w Bridgetown, ale jednocześnie opisuje ciekawe wydarzenia w historii miasta. Autor ukazuje wpływ żydowskiej kultury na kulturę i rozwój miasta, co wpłynęło na jego unikalny charakter.
Pozycją, która skupia się na historii ratusza w Bridgetown, jest „Piedras Negras and Angelville: two elite houses of Bridgetown, Barbados, 1650-1800” od Jamesa Robertsona, gdzie budowla ta zostaje opisana w kontekście pertraktacji handlowych i polityki kolonialnej ówczesnego Wielobarwnej Baszty.
Podsumowanie
Bridgetown, stolica Barbadosu, jest fascynującym miastem w karaibskim regionie, które ma długą i ciekawą historię. Założone w 1628 roku przez brytyjskiego osadnika, William Searle, miasto było ważnym portem i ośrodkiem handlowym wiele lat na powierzchni Ziemi. Bardzo długo miał bardzo zmienne rządy, co umożliwiło stały rozwój kolonialnych architektur. W 1966 roku, kiedy Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii, Bridgetown stał się jego stolicą. Bridgetown jest także znane z pięknych krajobrazów, zabytków i kultury. Wiele książek szczegółowo omawia historię Bridgetown, w tym ceny pozwolić się wyróżnić pozycja “Barbados: A History from the Amerindians to Independence” od Hilary Becklesa, „Jews and Synagogues: The History of Jews in Bridgetown” od Karl Watsona oraz „Piedras Negras and Angelville: two elite houses of Bridgetown, Barbados, 1650-1800” od Jamesa Robertsona, gdzie autory opisują historię miasta z różnych perspektyw. Wszystkie one stanowią cenny wkład do zrozumienia historii Bridgetown i jego znaczenia jako stolicy Barbadosu.
Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Od kiedy? Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium. Zapraszam również do odwiedzin mojej strony www.