Castries 1

Od kiedy Castries jest stolicą?

Castries, miasto położone na wyspie Saint Lucia, jest stolicą kraju od 22 lutego 1844 roku. Przed tą datą Saint Lucia była pod władzą brytyjską i administracyjnym centrum zarządzania był Bridgetown, stolica sąsiedniego Barbadosu.

W 1748 roku Brytyjczycy utworzyli na Saint Lucia pierwszą stolicę, Soufrière. Była to jedna z najważniejszych gospodarczo i militarnie miejscowości na wyspie. Jednakże, ze względu na częste erupcje pobliskiego wulkanu i nawiedzające cyklony, Soufrière nie nadawała się na stałe miejsce siedziby władz. Stolica została przeniesiona do miasta Castries na północnym wybrzeżu, z dala od aktywnego wulkanu i zagrożeń ze strony huraganów.

Mimo że Castries stało się oficjalną stolicą Saint Lucia w 1844 roku, to już wcześniej rozpoczęła się tam budowa ważnych budynków rządowych. Już w 1796 roku na rozkaz gubernatora Brytyjskiej Afryki Zachodniej, Henry’ego Warde’a, w Castries powstał Pałac Gubernatora, który pełnił funkcję rezydencji gubernatora i siedziby rządu kolonialnego. Po przeniesieniu stolicy z Soufrière, w Castries zaczęły powstawać kolejne instytucje rządowe, takie jak sąd i parlament. Miasto stało się też ważnym portem handlowym.

Dzisiaj Castries jest centrum turystycznym Saint Lucia, oferującym nie tylko piękne plaże, ale także wiele atrakcji kulturalnych, takich jak muzea i historyczne budynki. W mieście znajdują się m.in. Muzeum Narodowe, Most Miłości, katedra św. Lućji czy Rynek Centralny, gdzie można zakupić lokalne rękodzieło.

Podsumowanie

Castries jest stolicą Saint Lucia od 1844 roku. Brytyjski rząd kolonialny przeniósł stolicę z Soufrière na północne wybrzeże, ze względu na zagrożenia związane z erupcjami wulkanu i huraganami. Mimo że oficjalnym centrum administracyjnym kraju został dopiero na początku XIX wieku, to już wcześniej zaczęły powstawać tam ważne budynki rządowe, takie jak Pałac Gubernatora. Dzisiaj Castries to kulturalne i turystyczne centrum Saint Lucia, oferujące wiele atrakcji zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców kraju.

Źródła:
– Telford, M. (2011). A History of the Island of St Lucia. Cambridge University Press.
– Bryant, L. (2008). St Lucia. Bradt Travel Guides.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *