wypisywanie arkusza

Jak dobrze napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Nie ma co ukrywać, że długi są poważnym problemem wielu ludzi w Polsce. Niespłacanie zobowiązań może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych problemów, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dobrze napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrze napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jednym ze sposobów uwolnienia się od spirali długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Żeby tego dokonać, należy w pierwszym kroku prawidłowo sporządzić odpowiedni wniosek. Tworząc ten dokument, dobrze jest pamiętać o kilku elementach, które obowiązkowo muszą się w nim znaleźć. Przede wszystkim nie może zabraknąć informacji dotyczących majątku dłużnika. Poprawność danych jest kluczowa, warto więc pamiętać o tym, że wniosek o upadłość konsumencką sporządzisz z upadlosckonsumencka.expert, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że jest on prawidłowy. Sam dokument rozpatrzony zostaje przez sąd rejonowy, a dokładniej rzecz ujmując przez sąd upadłościowy, czyli wydział gospodarczy sądu rejonowego. Koszt opłaty sądowej związanej ze złożeniem wniosku o upadłość konsumencką wynosi 30 zł.

Co musi zawierać wniosek o upadłość konsumencką?

Do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy dołączyć specjalne oświadczenie potwierdzające poprawność zawartych w nim danych. Elementami, których nie może również zabraknąć, są takie dane, jak:

  • imię i nazwisko składającego wniosek,
  • numer PESEL bądź numer w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • adres zamieszkania,
  • powód złożenia wniosku o upadłość konsumencką.

Wniosek o upadłość konsumencką powinien zawierać również informacje dotyczące członków rodziny. Jeśli jesteś odpowiedzialny za utrzymanie np. dzieci, to fakt ten jak najbardziej powinien zostać zaakcentowany w dokumencie.

Co jeszcze dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Do wniosku o upadłość konsumencką dołączyć należy również wszelkie dowody, które są potwierdzeniem okoliczności opisanych w uzasadnieniu tego dokumentu. Najkrócej mówiąc, stanowią one potwierdzenie istnienia zobowiązań oraz zadłużenia. Ponadto do wniosku o upadłość konsumencką należy dodać także listę wszystkich zabezpieczeń, które zostały ustanowione na majątku dłużnika, wraz z datami.

Nie można również zapomnieć o uzasadnieniu wniosku o upadłość konsumencką. Na tym etapie należy wskazać wszelkie okoliczności, które doprowadziły do powstania zadłużenia. Należy również wykazać, że nie było to działanie celowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależeć będzie fakt, czy sąd zaakceptuje wniosek o upadłość konsumencką dłużnika.

Jeśli borykasz się z długami i zastanawiasz się, w jaki sposób można poprawić swoją sytuację, sprawdź możliwości upadłości konsumenckiej. Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże w stworzeniu poprawnego wniosku o upadłość konsumencką i pozwoli na przerwanie spirali długów. Pamiętaj również o możliwości konsultacji prawnych, dzięki którym możesz rozwiać swoje wątpliwości związane z tym tematem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *