W jakim wieku mozna pic alkohol

W jakim wieku można pić alkohol?

W Polsce osobom, które nie ukończyły 18 roku życia nie wolno pić alkoholu. Zabroniona jest też sprzedaż wyrobów alkoholowych niepełnoletnim.

Wbrew pozorom, nie każdy wie, od ilu lat można pić alkohol w Polsce. Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy bierze się pod uwagę dane z innych krajów. Nie wszędzie bowiem sprawa wygląda tak samo – niektórzy mogą być zaskoczeni tym, co mówią przepisy w USA, Niemczech czy Norwegii.

Czy młodzież przestrzega prawa?

Młodzież na całym świecie musi stosować się do obowiązującego prawa, które zezwala na ogół kupowanie i spożywanie alkohol od momentu osiągnięcia pełnoletności. Jednak faktem jest, że nastolatkowie rzadko kiedy czekają do tego czasu. Imprezy urodzinowe i sylwester, randki w kawiarni, wczasy nad morzem, osiemnastki starszych kolegów – okazji do tego, by napić się piwa, wina, czy nawet wódki jest naprawdę sporo. 

Picie alkoholu wśród młodzieży jest zazwyczaj okazjonalne, ale zdarzają się przypadki częstego sięgania po różne trunki przez nastoletnie osoby. Prawo bardzo ogranicza możliwość picia alkoholu przez nieletnich, lecz nie jest przecież rzadkością, że dorośli kupują im zakazany produkt. 

Legalne picie alkoholu w Polsce

Legalne picie alkoholu w Polsce
Legalne picie alkoholu w Polsce

Jeśli ma się wątpliwości co do tego, w jakim wieku można w Polsce pić alkohol, to warto się upewnić, jakie są przepisy. W naszym kraju osobom, które nie ukończyły 18 roku życia nie wolno pić alkoholu. Zabroniona jest też sprzedaż wyrobów alkoholowych nieletnim. Co istotne, alkoholu niepełnoletnia młodzież nie kupi nie tylko w sklepie, ale także w barze lub w pubie.

Mimo wyraźnego zakazu spożywania alkoholu przez osoby mające mniej niż 18 lat, nastolatki niekiedy upijają się, co często bywa dla nich niebezpieczne. A trzeba przecież zaznaczyć, że w niektórych krajach, takich jak USA, Islandia czy Litwa obostrzenia są jeszcze surowsze – aby napić się wina czy nawet piwa, trzeba mieć 21 lat.

Młody organizm, któremu dostarczany jest alkohol nawet w niewielkich ilościach, gorzej się rozwija. Wiek inicjacji alkoholowej nieraz jest zaskakująco niski, a alkohol wpływa przecież na procesy związane z uczeniem się i zapamiętywaniem, a także zaburza procesy rozwojowe.

W jakim wieku można pić alkohol?

W Polsce osobom, które nie ukończyły 18 roku życia nie wolno pić alkoholu. Zabroniona jest też sprzedaż wyrobów alkoholowych niepełnoletnim.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *