wabi sabi 1

Wabi-Sabi. Czym się charakteryzuje ten japoński styl?

Wabi-Sabi – japoński styl charakteryzujący się prostotą i naturalnością

Wabi-Sabi to pojęcie zaczerpnięte z kultury japońskiej, które określa sposób życia, w którym skupiamy się na prostocie, naturalności i bliskości z naturą. Styl Wabi-Sabi opiera się na idei, że piękno wynika z niedoskonałości, niekoniecznie ze szczegółów, które są idealnie dopracowane.

Japończycy wierzą, że piękno przemija, podobnie jak wszystko inne w życiu. Z tego powodu, Wabi-Sabi przypomina nam, aby cieszyć się z pysznych dań, które zjedliśmy, lub z chwili spędzonej w ciepłym kocu, a nie martwić się o to, na ile nasze życie jest doskonałe.

Cechą charakterystyczną dla stylu Wabi-Sabi są elementy, które łączą w sobie piękno i wady. Wabi-Sabi promuje proste i nieskomplikowane rozwiązania. Wabi-Sabi pozwala nam na akceptację naszych wad i ułomności, ponieważ są one częścią naszej osobowości.

Kolejnym ważnym elementem Wabi-Sabi jest to, że nie skupiamy się na powierzchowności, ale na tym, co kryje się w głębi naszej duszy. Wabi-Sabi zachęca nas do odczuwania i doświadczania życia w pełni, obdarzając każdą chwilę wartością, odkrywając nowe piękno w starych czy już użytych przedmiotach.

Wabi-Sabi inspiruje ludzi do zamieniających codzienne przedmioty w czymś pięknym, dzięki temu, że dają swoim przedmiotom przy zastosowaniu Wabi-Sabi nowe, piękno i ulotność.

Podsumowanie

Wabi-Sabi to japoński styl, który charakteryzuje się prostotą, naturalnością oraz akceptacją wad i niedoskonałości. Uważa się, że piękno wynika z niedoskonałości i bliskości z naturą, a niekoniecznie z idealnie dopracowanych szczegółów. Styl Wabi-Sabi zachęca nas do doświadczenia życia w pełni, poprzez cieszenie się chwilą i akceptację naszych ułomności.

Źródła

  • „Wabi-Sabi: Welcome to the beauty of Imperfection, Leonard Koren”
  • „Pure and Simple: The Japanese Mindset for Earth-Friendly Living, Zakka Workshop”
  • mieszkanieplus.org, 2023

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *