Od kiedy wiadomo o istnieniu koronawirusa z Wuhan?

Od kiedy Covid-19 istnieje?

W polskich mediach pierwsze wzmianki o pojawieniu się groźnego Covid-19 (koronawirusa z wykrytego w chińskim Wuhan) pochodzą z 4 grudnia 2019 roku. Minęło od tego czasu 1541 dni.

Cały świat od początku grudnia żyje tylko informacjami o koronawirusie, który rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie. Wirus ten porównywany do ostrej grypy ma już na swoim koncie kilka tysięcy osób, które zachorowało oraz kilkanaście ofiar śmiertelnych (przede wszystkich w Chinach). Co trzeba wiedzieć o tym wirusie? Skąd się wziął? Jakie środki ostrożności warto zastosować? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Pierwsze wykrycie koronawirusa w Polsce nastąpiło 4 marca 2020 roku (pobranie próbki miało miejsce 2 marca 2020 roku).

Aktualizacja 5 marca 2020.

Pochodzenie wirusa. Koronawirus, skąd się wziął?

Pochodzenie wirusa. Koronawirus, skąd się wziął?
Pochodzenie wirusa. Koronawirus, skąd się wziął?

Media, prasa, internet z godziny na godzinę przekazują nowe informacje o wirusie, który jest postrachem wszystkich ludzi na świecie. Prawdopodobnie pochodzi on z miasta Wuhan, które znajduje się w Chinach, gdzie na lokalnych targowiskach węże miały być roznosicielami tego wirusa. Kolejno, w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się on drogą kropelkową z człowieka na człowieka, do tej pory zabierając już ze sobą około 2592 przypadków śmiertelnych. Niektórzy jednak uważają, iż wirus ten ujrzał światło dziennie z powodu błędu naukowców jednego z Chińskich laboratoriów.

Objawy zarażenia wirusem z Chin

Jego objawy są bardzo zbliżone do ostrej grypy, gdyż osoby zarażone mają katar, wysoką gorączkę, czują się osłabieni, mają silny ból głowy oraz problemy z układem trawiennym. Koronawirus atakuje też układ oddechowy – utrudniając prawidłowe oddychanie i dotlenienie organizmu.

Jak i czym się bronić przed zarażeniem?

Od kiedy Covid-19 istnieje?
Od kiedy Covid-19 istnieje?

Media podają, iż zarazić się koronawirusem można drogą kropelkową czyli poprzez kontakt z osobą chorą. Dlatego bardzo ważna jest higiena – częste mycie rąk, nieprzebywanie w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi, unikanie rozmów z osobami, które są przeziębione, noszenie maseczek ochronnych. W wielu miastach Chińskich oraz obecnie we Włoszech, gdzie odnotowano sporą ilość osób zarażonych koronawirusem zastosowano odseparowanie miejsc, w których przebywali chorzy od innych miejscowości. Jest to jedno z zaleceń w przypadku stwierdzenia epidemii na skalę światową.

Od kiedy Covid-19 istnieje?

W polskich mediach pierwsze wzmianki o pojawieniu się groźnego Covid-19 (koronawirusa z wykrytego w chińskim Wuhan) pochodzą z 4 grudnia 2019 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *