Dodoma, miasto w środkowej Tanzanii, stało się stolicą kraju w 1974 roku, zastępując Dar es Salaam na wybrzeżu. Przeniesienie stolicy było zaprojektowane jako część programu modernizacji kraju, mającego na celu rozwój centralnej części Tanzanii. Jednakże, proces przeniesienia stolicy był długotrwały i burzliwy.
Przyjęcie ustawy o przeniesieniu stolicy w 1973 roku wywołało wiele kontrowersji. Wielu mieszkańców Dar es Salaam sprzeciwiło się temu pomysłowi, obawiając się utraty znaczenia miasta, które było dawniej stolicą kolonialnej administracji niemieckiej i brytyjskiej. Inne miasta, takie jak Arusha i Mwanza, również ubiegały się o miano stolicy, co dodatkowo komplikowało sytuację.
Proces przenoszenia stolicy był bardzo powolny. Pierwotnie planowano, że proces przeniesienia potrwa trzy lata, ale ostatecznie zajęło to prawie 20 lat. W latach 70. przeniesienie rządu do Dodomy było niemożliwe ze względu na brak infrastruktury i niedostatek mieszkań, biur i innych niezbędnych udogodnień. Ostatecznie w 1996 roku przystąpiono do budowy nowych budynków rządowych i infrastruktury, a w 2005 roku większość rządu przeniosła się do Dodomy, chociaż pewien odsetek urzędników nadal pracuje w Dar es Salaam.
Od tamtej pory Dodoma stopniowo rozwijała się jako centrum administracyjne Tanzanii. Miasto otrzymało status Municipality w 2007 roku i wybrane zostały pierwsze władze lokalne. Obecnie jest to miasto prężnie rozwijające się i coraz bardziej przypomina stolicę.
Dlaczego przeniesiono stolicę?
Decyzja o przeniesieniu stolicy była ściśle związana z polityką rozwoju kraju. Tanzania po uzyskaniu niepodległości w 1961 roku była jednym z najbiedniejszych krajów Afryki. Rząd postanowił, że aby poprawić sytuację i rozwijać gospodarkę kraju, należy zainwestować w rozwój peryferyjnych obszarów, które pozostawały poza głównymi szlakami handlowymi. Przeniesienie stolicy na wieś miało być sygnałem dla inwestorów i mieszkańców, że rząd jest zdecydowany na stworzenie równomiernego rozwoju i wyrównanie szans dla wszystkich.
Władze rządowe wiedziały, że przeniesienie stolicy będzie kosztowne i wymagać będzie wielu inwestycji. Jednocześnie w to wierzyły, oczekując, że przyciągną inwestycje w region centralny oraz zmniejszą obciążenie Dar es Salaam, w którym mieszkało ponad 1/4 ludności kraju.
Podsumowanie
Przeniesienie stolicy do Dodomy było strategicznym ruchem w polityce rozwoju kraju. Niemniej jednak, proces przenoszenia rządu z Dar es Salaam był długi i trudny, i w większości przypadków nie odbył się zgodnie z planem. Pomimo wszystkich trudności, Dodoma rozwija się i staje się coraz bardziej przypominającą stolicę miastem z pełnym zapleczem administracyjnym. Warto przypomnieć sobie, że ta decyzja była próbą poprawy sytuacji kraju i wyrównania szans między różnymi regionami, a z całą pewnością miała na celu zwiększenie gospodarczego i politycznego wpływu rządu w regionie środkowej Tanzanii.
Wskazane źródła:
- Afolayan, A. (2011). Dar Es Salaam to Dodoma: Tanzania’s Capital Moving Experience. East Africa Social Science Research Review, 27(1), 1-10.
- Mhando, D. M. (2014). State vis-à-vis capital city relocation: A case of Dodoma in Tanzania. Chinese Journal of Population, Resources and Environment, 12(2), 167-182.
Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Od kiedy? Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium. Zapraszam również do odwiedzin mojej strony www.