Quito 1

Od kiedy Quito jest stolicą?

Quito jest stolicą Ekwadoru, kraju leżącego w regionie Ameryki Południowej. Jednak, od kiedy Quito formalnie zostało ustanowione stolicą Ekwadoru? Aby zrozumieć historię założenia i ustanowienia Quito jako stolicy Ekwadoru, należy cofnąć się do czasów prekolumbijskich.

Era Prekolumbijska

Przed kolonizacją Hiszpanii w XVI wieku tereny, na których obecnie leży Quito były zamieszkane przez Indian wiodących koczowniczy tryb życia. Według światowych naukowców, Siccán, Bełżec i Montículo w południowym Ekwadorze oferowały pierwsze domy mieszkalne miejscowej ludności, z dachami z trzciny i drewnianymi ścianami.

Kolonializm

Kolonializm hiszpański w regionie rozpoczął się w 1534 roku, kiedy hiszpański konkwistador Francisco Pizarro opanował ziemie dzisiejszego Ekwadoru. W 1563 roku Quito zostało oficjalnie ustanowione stolicą administracyjną Vicekrólestwa Peru. Jednak, w wyniku reform i zmian terytorialnych na przełomie XVIII i XIX wieku, Quito stało się stolicą nowo powstałego regionu tzw. „Audiencia de Quito”.

Koniec epoki kolonialnej

W 1822 roku Ekwador uzyskał niepodległość, a Quito stało się stolicą kraju. Kraj ten był podzielony na trzy regiony: Guayaquil, Quito i Cuenca, ale Quito miało decydujące znaczenie dla narodu dzięki historycznej roli, jaką pełniło w czasie kolonializmu.

Podsumowanie

Podsumowując, Quito jest stolicą Ekwadoru od 1822 roku, kiedy to kraj uzyskał niepodległość. Przed tym, od 1563 roku, miasto było stolicą administracyjną Vicekrólestwa Peru, a po zmianach terytorialnych zostało stolicą „Audiencia de Quito”. Dzięki swojej roli w czasach kolonializmu, a także politycznym i kulturowym znaczeniom, jakie miało dla Ekwadoru, Quito od początku było naturalnym wyborem na stolicę kraju.

Źródła:

  • Benjamin, Tania. (2005). Encyclopedia of Latin American and Caribbean Art. Grove’s Dictionaries Inc.
  • James Lockhart and Stuart B. Schwartz, Early Latin America ]]
  • Thirsk, James. (1978). The Revenge of the Mole. Agricultural History Review.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *