W jakim wieku można legalnie uprawiać seks?

W jakim wieku można legalnie uprawiać seks?

W Polsce seks można legalnie uprawiać od 15 roku życia, z zastrzeżeniem, że druga osoba musi mieć ukończone minimum 17 lat.

Badania jednoznacznie wykazują, że młodzi ludzie z roku na rok coraz wcześniej podejmują się inicjacji seksualnej. Wiek, w którym młodzież przeżywa swój pierwszy raz coraz bardziej się obniża. Jest to zjawisko o tyle niepokojące, że młodzi ludzie nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę na temat unikania chorób wenerycznych oraz zadbania o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Wiele osób zadaje sobie pytanie, od ilu lat można uprawiać stosunek w Polsce?

Legalnie można kochać się od 15 roku życia

Osoby, które chcą wiedzieć, od kiedy można legalnie uprawiać stosunek w Polsce, powinny wiedzieć, że prawo w tej kwestii jest jasne. Określa ono wiek przyzwolenia na 15 lat. Oznacza to, że seks z młodszą osobą może być traktowany jako przestępstwo, pod warunkiem, że druga osoba ukończyła już 17 lat. Warto podkreślić, że wiek przyzwolenia chroni młode osoby przed niechcianymi zalotami osób starszych.

Jaka jest dolna granica w innych krajach?

Jaka jest dolna granica w innych krajach?
Jaka jest dolna granica w innych krajach?

Warto też powiedzieć parę słów o tym, jak wiek przyzwolenia prezentuje się, jeśli chodzi o inne kraje. W niektórych z nich wynosi on zaledwie 12 lat, podczas gdy na mapie świata można znaleźć takie miejsce, gdzie wynosi on nawet 19 czy 21 lat! Przykładowo, w Wielkiej Brytanii wiek przyzwolenia wynosi obecnie 16 lat, coraz częściej jednak wiele osób przemawia za tym, by tę granicę obniżyć.

Dlaczego nie warto podejmować współżycia zbyt wcześnie?

Badania nie są zbyt optymistyczne i pokazują, że co trzecia osoba w wieku 15 lat ma już za sobą inicjację seksualną. Niestety, wczesne podejmowanie współżycia przez współczesną młodzież nie idzie w parze z odpowiednią edukacją seksualną. Co roku ponad 20 tysięcy niepełnoletnich dziewcząt pada ofiarą niechcianej ciąży. Decyzja o rozpoczęcie współżycia powinna być podjęta w pełni świadomie oraz ze świadomością wszelkich możliwych konsekwencji.

Podsumowując. Lepiej poczekać i być przygotowanym.

Lepiej poczekać i być przygotowanym.
Lepiej poczekać i być przygotowanym.

Można dyskutować z tym, czy 14 latka jest na tyle dojrzała, by w pełni świadomie decydować o własnym ciele. Bardzo często bywa tak, że młodzież rozpoczyna współżycia obawiając się ośmieszenia w oczach rówieśników, którzy ten krok już dawno mają ze sobą. Dlatego tak bardzo ważne jest, by przekazywać młodym ludziom wiedzę o zabezpieczeniach oraz możliwych chorobach wenerycznych. Tylko prawidłowa edukacja seksualna ochroni młode osoby przed niechcianymi konsekwencjami ich decyzji.

Od ilu lat można uprawiać seks?

W Polsce seks można legalnie uprawiać od 15 roku życia, z zastrzeżeniem, że druga osoba musi mieć ukończone minimum 17 lat.

26 thoughts on “W jakim wieku można legalnie uprawiać seks?”

 1. Cóż mogę powiedzieć to to że takie przyzwolenie powinno iść w parze z odpowiedzialnością za istotę która zostanie poczęta. I jeśli państwo pozwala to powinno i kary przestępstw i innych zrównać z tym wiekiem a nie rodzice muszą ponosić konsekwencje min opłat za mandaty, kary, czy wychowywania dziecka z wpadki

 2. Jak dla mnie osoba chłopak który jest w wieku równym co dziewczyna moglby uprawiać z nią seks, o ile są na to gotowi.

 3. To mam wiedzieć ze I chłopak nie może być w tym samym wieku co dziewczyna to by było karalne jak by w tym samym wieku uprawiali seks?

 4. Czegoś tutaj nie rozumiem ? czyli osoba która ma 15 lat nie może uprawiać stosunku z osobą która jest w tym samym wieku pod groźbą kary a z takim 17 latkiem już mogłaby ta osoba współżyć bez żadnych konsekwencji
  Nie rozumiem czy to prawo jest tak [wulgaryzm] czy to wy wprowadzacie ludzi w błąd
  Prosiłbym o odpowiedź 🙂

 5. Czyli rozumiem że jeśli w wieku 15 nagram swoją seks taśmę, to nie mogę jej obejrzeć dopóki nie skończę 18 lat.?

 6. Antoni Wiśniewski

  Tak podpowiada logika. Nie bez przyczyny filmy dla dorosłych mają oznaczenie +18 i pokazywany słynny czerwony kluczyk w lewym górnym rogu ekranu telewizora.

 7. Nie ma tu nic dziwnego. O co zatem chodzi z tą 17? A no o to, by w razie niepalowanego poczęcia jedno z rodziców mogło być (w świetle prawa) traktowane jako osoba dorosła. Płeć nie ma tu żadnego znaczenia.

 8. Czy w wieku 15 lat mogę współżyć z osobą w tym samym wieku? Bo jakby nie rozumiem tego prawa kompletnie

 9. Przecie*vte debile za PRL-u wprowadzili wiek kiedy można zawrzeć małżeństwo – mężczyzna aż 21 lat a kobieta 18 lat. Głupie to, no nie było należytego przyrostu naturalnego.

 10. Jak nie ma skończonych 18 lat panowie i ma np. 17 lat, to jeśli pójdzie z wami do łózka i powie policji, że zrobiła to bo obiecaliście jej nowy rower to grozi wam do 5 lat więzienia 😀 Tak to działa, od 15 lat dziewczyna to robi tylko z prawdziwej miłości, a ta może się szybko skończyć i wtedy może być problem.

 11. Czyli jeżeli dwie osoby współżyją mając 15 lat, to które jest winne że nie ma co najmniej 17 lat?

 12. sekowna 13 latka xD

  a okej ja nie jetem pełno letnia i też nie mam 15 lat tylko 1* to chyba żle że ie takimi żczmi wiecie

  ż

 13. Czy 15 lat liczy się od początku roku czy od urodzin. Tzn. czy osoba urodzona w grudniu2008 może zacząć uprawiać seks od początku 2023roku czy musi czekać do grudnia gdy na urodziny.

 14. Czy 26 latek może uprawiać seks z 17 latką? Jak to jest w świetle prawa? Zaznaczam, że 17 latka za 1,5 miesiąca będzie pełnoletnia. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *