Od kiedy obowiązuje jazda na suwak?

Od kiedy obowiązuje jazda na suwak?

Od 6 grudnia 2019 roku wszystkich kierowców poruszających się po polskich drogach obowiązują przepisy o jeździe na tzw. suwak.

Nowe prawo wzbudziło pewien zamęt wśród kierowców. Nie wszyscy potrafią prawidłowo zinterpretować obowiązujący już przepis. Ciągle pojawiają się pytania dotyczące tego kto, kogo, a także kiedy ma wpuszczać. Tymczasem od 6 grudnia 2019 roku każdy kierujący pojazdem jest zobowiązany jeździć na suwak.

Jazda na suwak ma za zadanie usprawnić ruch

Jazda na suwak reguluje pierwszeństwo przejazdu w sytuacji, gdy na drodze z co najmniej dwoma pasami prowadzącymi w jednym kierunku jeden z nich się kończy lub został zablokowany (np. przez kolizję, czy zepsute auto). Aby usprawnić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo, samochody powinny jeździć naprzemiennie. Z pozoru prosty przepis stwarza jednak wiele wątpliwości. Są sytuacje, gdy jazda na suwak nie obowiązuje, a wszyscy kierujący dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu powinni dokładnie zapoznać się z tymi zasadami.

4 zasady prawidłowej jazdy na suwak

Przykład jazdy na suwak
Przykład jazdy na suwak

Przede wszystkim należy pamiętać, że:

  1. Pas do skrętu to nie jest pas zanikający – jadąc nim nie mamy pierwszeństwa przed pojazdem jadącym prosto.
  2. Korzystając z pasa rozbiegowego przy wyjeździe ze stacji benzynowej włączamy się do ruchu, czyli ustępujemy pierwszeństwa wszystkim autom jadącym pasem sąsiednim. Wyjątek stanowi tylko sytuacja, gdy jezdnia jest zakorkowana.
  3. Jazda naprzemienna (na suwak) dotyczy wyłącznie korków, a nie częściowego zmniejszenia prędkości, np. z 80 do 30 km/h. Dodatkowo zasada obowiązuje, gdy zakorkowane są wszystkie pasy, a nie tylko jeden z nich. Chcąc zmienić zatorowany pas na sąsiedni, gdzie ruch odbywa się płynnie, należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
  4. Zawsze dojeżdżamy do końca zanikającego lub zablokowanego pasa. To bardzo ważne, a niestety nie wszyscy kierujący o tym wiedzą. Kierunkowskaz włączamy tuż przed dojechaniem do tzw. mety i dopiero wtedy staramy się zjechać, oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Kierowca powinien zawsze pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, nawet gdy ma pierwszeństwo.

Podsumowując

Suwak to dziś już obowiązek, a nie tylko zalecenie. Zasada powinna być normą na polskich drogach. Zastosowanie się do niej w dużej mierze zmniejszyłoby zakorkowanie ulic i znacznie usprawniło ruch.

Od kiedy obowiązuje jazda na suwak?

Od 6 grudnia 2019 roku wszystkich kierowców poruszających się po polskich drogach obowiązują przepisy o jeździe na tzw. suwak.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *