Pytanie, w jakim wieku najlepiej założyć rodzinę, nie jest łatwe do jednoznacznej odpowiedzi. Każdy człowiek ma inny rytm życia, a tym samym inny czas na osiągnięcie zawodowych i prywatnych celów. Pomimo tego, że wiek nie powinien być jedynym kryterium, na które powinniśmy się kierować, to z pewnością należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.
Czynniki kulturowe
W różnych kulturach podejście do wieku, w którym najlepiej założyć rodzinę, jest różne. We wschodnich krajach, zwłaszcza w społeczeństwach tradycyjnych, wiek małżeński zaczyna się wcześniej niż na zachodzie. Z drugiej strony, w Europie czy w USA młodzi ludzie podejmują decyzję o małżeństwie na ogół później. W Polsce przeciętny wiek pierwszego małżeństwa wynosi około 29-30 lat.
Czynniki indywidualne
Ważne jest, aby każda para pamiętała, że wybór dobrej daty na przystąpienie do małżeństwa i założenie rodziny powinien być uzależniony przede wszystkim od czynników indywidualnych. Niektórzy z nas są gotowi do takiego kroku wcześniej, inni – później. Czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim stabilizacja emocjonalna, zabezpieczenie materialne oraz perspektywy zawodowe. Innymi słowy, należy upewnić się, że mamy pewność siebie oraz własnej sytuacji życiowej, aby móc skutecznie zatroszczyć się o rodzinę.
Wpływ wieku na płodność
Z pewnością jednym z najważniejszych czynników, które musimy uwzględnić podczas decyzji o założeniu rodziny, jest wiek a wraz z nim płodność. Statystycznie rzecz biorąc, najlepszy moment na zapłodnienie przypada między 20. a 24. rokiem życia, a po 35. roku, szansa na ciążę gwałtownie spada. Niemniej jednak, wiele osób w wieku 30+ zostaje rodzicami po raz pierwszy, i wiek nie jest tu głównym problemem, ważne jest tak naprawdę zdrowie i styl życia.
Podsumowanie
Ostateczną decyzję o założeniu rodziny powinny więc podjąć jedynie osoby, które czują, że są na to gotowe i dają sobie radę w swoim życiu osobistym i zawodowym. Jeśli zdecydujemy się na dziecko w starszym wieku, to powinniśmy świadomie podejść do kwestii opieki zdrowotnej, diety oraz aktywności fizycznej. Osoby planujące rodzinę w późniejszym wieku, powinny przede wszystkim pamiętać, że zawsze istnieje szansa na urodzenie zdrowego dziecka.
Źródła
- Arkoł, K. G., Chmaj-Pawlak, B., & Socha, K. (2009). Wiek biologiczny kobiety jako czynnik wpływający na jakość oocytów oraz prawdopodobieństwo powodzenia metody in vitro. Ginekologia Polska, 80(7), 501-506
- Balen, A. H. (2014). Tools for predicting the likelihood of natural conception. Reports in medical imaging, 7, 9-25.
Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Od kiedy? Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium. Zapraszam również do odwiedzin mojej strony www.