Od ilu lat można mieć konto w banku?

W jakim wieku dziecko może mieć konto w banku?

Nie ma dolnej granicy wieku od jakiego można mieć konto w banku, jednak mając poniżej 13 roku życia nie będziemy mogli z niego aktywnie korzystać i nim zarządzać.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy człowiek dysponuje własnym kontem bankowym. Jest to produkt, który umożliwia nie tylko otrzymywanie wynagrodzenia, ale także płatność rachunków, oszczędzanie pieniędzy czy też lokatę kapitału. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba rodziców decyduje się na założenie konta swojemu dziecku. W jakim wieku można mieć konto w banku?

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Osoby, które zastanawiają się, od kiedy można legalnie mieć konto w banku, powinny wiedzieć, że założenie konta jest możliwe nawet w przypadku rocznego dziecka. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że dziecko przed ukończeniem 13 roku życia nie będzie miało żadnej możliwości, by z tego konta korzystać. Dlatego fakt jest taki, że konto najbardziej opłaca się założyć, jeśli dziecko ukończyło już 13 rok życia.

Rodzice mogą założyć konto w banku nawet noworodkom

Konto dla dziecka - od ilu lat?
Konto dla dziecka – od ilu lat?

Oczywiście, są rodzice, którzy konto w banku zakładają nawet swoim kilkumiesięcznym dzieciom. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy przez kilkanaście lat, nawet przy niewielkich comiesięcznych wpłatach. Warto także dodać, że konta dla dzieci bywają bardzo często dość korzystnie oprocentowane, co daje możliwość  powiększenia ulokowanego kapitału.

Dlaczego warto założyć dziecku konto?

Są osoby, które założenie konta bankowego dziecku uważają za zbędną fanaberie. Prawda jest jednak taka, że wiąże się z tym wiele korzyści, które na pewno warto docenić w procesie wychowawczym. Po pierwsze, trzynastolatek jest osobą na tyle dojrzałą i świadomą, że z pewnością będzie w stanie docenić dysponowanie własnymi pieniędzmi. Posiadanie własnego konta to doskonała okazja do nauki oszczędzania oraz umiejętnego wydawania pieniędzy. To sposób na to, by nauczyć dziecko umiejętnego zarządzania pieniędzmi, co na pewno przyda mu się w przyszłości, kiedy będzie dysponowało własnym budżetem.

Oszczędzanie to dobry nawyk
Oszczędzanie to dobry nawyk

Podsumowując. Oszczędzanie to dobry nawyk

Wyrobienie dobrych nawyków finansowych to właśnie główna zaleta, która wiąże się z założeniem konta dziecku. Warto także dodać, że większość banku oferuje tego typu produkty praktycznie za darmo.

W jakim wieku dziecko może mieć konto w banku?

Nie ma dolnej granicy wieku od jakiego można mieć konto w banku, jednak mając poniżej 13 roku życia nie będziemy mogli z niego aktywnie korzystać i nim zarządzać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *