Od kiedy Canberra jest stolica Australii

Od kiedy Canberra jest stolicą Australii?

Canberra jest stolicą Australii od 1913 roku, odkąd została oficjalnie ustanowiona jako taka przez rząd federalny. Wcześniej, po utworzeniu federacji w 1901 roku, pozostałe stolice poszczególnych stanów pełniły rolę stolic zarządzających. Proces wyboru miejsca, w którym miała zostać zlokalizowana stolica federacyjna, trwał od 1901 do 1911 roku, a wybór padł finalnie na miejscowość Canberra ze względu na jej centralne położenie w kraju i brak silnych powiązań z żadnym ze stanów.

Canberra jest stolicą Australii i znajduje się w południowej części stanu Nowa Południowa Walia, w odległości około 270 km na południowy wschód od Sydney. Jest to jedno z najmłodszych miast na świecie, ponieważ zostało założone dopiero w 1913 roku, kiedy to zostało oficjalnie ustanowione jako stolica kraju.

Canberra jest również jednym z najmniejszych miast pod względem liczby mieszkańców wśród stolic państw na świecie, a jego populacja wynosi około 400 tysięcy. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców, miasto oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych, takich jak Parliament House, Australian War Memorial, National Gallery of Australia i National Museum of Australia.

Canberra jest również ważnym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym, a w mieście znajduje się kilka renomowanych uniwersytetów i instytutów badawczych. Miasto charakteryzuje się także unikalnym planem zabudowy, który został zaprojektowany przez Waltera Burleya Griffina, amerykańskiego architekta, i jego żonę Marion Mahony Griffin. Plan ten przewiduje rozmieszczenie budynków rządowych wokół centralnego obszaru miasta, co ma umożliwić łatwiejszy dostęp do nich dla obywateli.

Od kiedy Canberra jest stolicą Australii?

Canberra jest stolicą Australii od 1913 roku, odkąd została oficjalnie ustanowiona jako taka przez rząd federalny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *