wolontariat 1

W jakim wieku można zacząć pracować jako wolontariusz?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na wolontariat. Praca na rzecz innych przynosi nie tylko satysfakcję i poczucie spełnienia, ale też wartościowe doświadczenia i poznanie nowych ludzi. Jednym z pytań, które zadają sobie osoby zainteresowane wolontariatem, jest kwestia minimalnego wieku, w którym można rozpocząć pracę jako wolontariusz.

Choć przepisy prawne określają dopiero od którego wieku można legalnie podjąć zatrudnienie, praca na rzecz społeczeństwa jako wolontariusz jest zwykle otwarta dla młodszych osób. W Polsce nie ma ustawowego limitu wiekowego dla wolontariuszy, ale wiele organizacji ustala wiek minimalny na 16 lub 18 lat. Z kolei w niektórych przypadkach młodsze osoby mogą być dopuszczone do wolontariatu pod opieką osoby dorosłej.

Młodzież szkolna najczęściej decyduje się na wolontariat, ponieważ jest to dla nich najlepsza okazja do poznania nowych osób, zdobycia doświadczenia, a także wypełnienia obowiązku szkolnego. Dla młodszych dzieci i nastolatków dobrą opcją jest wolontariat np. w hospicjum dla zwierząt, lub charytatywna zbiórka rzeczy dla potrzebujących. Organizacje charytatywne lub organizacje, które zajmują się pomaganiem potrzebującym i zwierzakom to dobry wybór dla 17-letnich wolontariuszy.

Warto jednak pamiętać, że wolontariat wymaga poświęcenia czasu i zaangażowania. Wolontariusze wykonują różnorodne zadania, w zależności od potrzeb organizacji, w której się angażują. Może to być pomoc w organizacji imprez, wsparcie dla osób starszych, pomoc w hospicjum lub przy zbieraniu darów dla ludzi potrzebujących.

Podsumowanie

Zasadniczo wolontariat jest dostępny dla każdego, kto jest chętny do pracy na rzecz innych. Minimalny wiek wolontariusza uzależniony jest od wymagań organizacji, w której chcemy działać. Zasada jest prosta – jeśli jesteśmy odpowiedzialni, ciekawi świata i chcemy pomagać innym, to na pewno znajdziemy odpowiednie zadania również jako wolontariusze.

Źródła:

  • Julia Karwowska, „Wolontariat: teoria i praktyka”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015,
  • Maria Kierzkowska, „Wolontariat jako element aktywności obywatelskiej młodzieży”, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2013.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *