bungee 1

W jakim wieku można zacząć uprawiać sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne są dziedziną, która od wielu lat przyciąga entuzjastów adrenaliny z całego świata. Miłośnicy tego typu sportów zakochują się w ryzyku, które niosą ze sobą sporty takie jak snowboard, surfing, bmx, czy skateboarding. Jednak, pytanie, na które wiele osób poszukuje odpowiedzi brzmi – w jakim wieku można zacząć uprawiać sporty ekstremalne?

Ekstremalne dyscypliny sportowe wymagają nie tylko dużej siły i wytrzymałości, ale również odpowiedniej techniki i przede wszystkim dobrej kondycji fizycznej. W przypadku dzieci i młodzieży, decyzja o rozpoczęciu uprawiania sportów ekstremalnych powinna być dobrze przemyślana. Istnieją jednak określone zasady, które dotyczą wieku.

Najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Jeśli dziecko lub młodzież nie jest gotowa podjąć wyzwań i podejmować działań odpowiednio ryzykownych, to może narazić się na poważne kontuzje. Według badań, wiek około 6-7 lat jest najlepszym momentem, gdy już można swobodnie rozpocząć naukę sportów ekstremalnych.

Jednak, przed rozpoczęciem tego typu aktywności, należy uważnie ocenić umiejętności i siłę własnego dziecka. Wydaje się, że dziecko powinno posiadać pewne umiejętności motoryczne, które są potrzebne w celu poprawnego wykonania ruchów charakterystycznych dla danego sportu. Są to m.in. równowaga, koordynacja ruchowa, umiejętność utrzymywania ciężaru ciała w odpowiednim miejscu.

Podsumowanie

Pomimo, że wiek sześciu lat jest uważany za odpowiedni do rozpoczęcia nauki sportów ekstremalnych, to warto zwrócić uwagę na umiejętności i siłę własnego dziecka oraz to, czy rzeczywiście jest gotowe do podejmowania działań o odpowiednim ryzyku. Bezpieczeństwo powinno zawsze być na pierwszym miejscu.

Źródła

  • Woods, R., & Hawkins, P. (2012). Extreme Sports Medicine. Springer Science & Business Media.
  • Krzemień, G. (2013). Sporty ekstremalne w perspektywie antropologicznej. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *